Meis-Kaş Sonuçlarının tamamı ilk kez birarada!

Ülkemiz karasularında gerçekleştirilen en uzun, iki ülke arasında düzenlenen tek yarış olan Meis-Kaş yüzme yarışının 8.si bu yıl düzenlendi. Her geçen yıl katılım taleplerinin çığ gibi yükseldiği bu yarışın Kaş Belediyesi tarafından yapılan organizasyonu oldukça başarılı bulunurken, bazı eksiklikleri de görmezden gelmemek gerekir. Ancak bu şekilde yarışın kalitesi ve ömrü uzatılabilir.

Eksikliklerin başında kayıt sisteminin yetersizliği geliyor. Bu konu sporcuları gerçekten çok üzüyor. Katılım kontenjanının iki saatte tükendiği bu yıl yüzlerce sporcu kaydını gerçekleştirmeyi başaramadı. Belediye’de bir görevlinin telefonla aranmasıyla yapılmaya çalışılan kayıtlar, yoğun aranma sebebiyle telefonun kitlenmesi, görevli kişinin diğer görevlerinden dolayı her an yerinde bulunamaması gibi sebeplerle tam bir işkenceye dönüşüyor. Önümüzdeki yıl kayıtların mutlaka elektronik ortamda, basit bir web sitesi üzerinden yapılması konusunda yetkililer ikna edilmeli.

Diğer bir konu, iki ülke arasında düzenlenen bu yarışın yeterince duyurulmaması ve özellikle Yunanistan’dan çok az sayıda katılımın gerçekleşmesi. Bu konuda birçok pratik formül üretilebilir. Aklımdakiler:

1- Öncelikle bundan böyle Meis-Kaş yarışına sadece lisanslı yüzücülerin kayıtları kabul edilmeli. Bu iki avantaj sağlar: Birincisi güvenlik anlamında sporcuların yarışı bitirebilecekleri ihtimali çok daha yüksek olur. Ayrıca lisans, her katılımcının sağlık kontrolünden geçmiş olduğunun ve düzenli spor yaptığının kanıtı sayılabilir. İkincisi, son aylarda Yunanistan’ın, lisanslı sporcular için vize kolaylığı sağlayacağı yönünde bir tasarı gündemde. Eğer bu gerçekleşirse Meis adasına çıkmak daha sorunsuz bir hal alır, hatta duble yüzmeye katılım artabilir, adada sporcuların vakit geçirme, restoranlarından faydalanarak adaya parasal katkı sağlamaları imkanı doğar.

2- Bu yarışın “Kaş Şenlikleri” bünyesinde yapıldığını, dolayısıyla aslında “yarış” statüsünde değil “etkinlik” statüsünde olduğunu biliyoruz. Yine de, en azından “Kaş Şenlikleri”nin basit bir web sayfasının 2 dilde hazırlanması, bu sayfada yüzme etkinliğinin de duyurulup kayıtlarının bu site üzerinden yapılması zor olmamalı. Bu konu sponsorluklarla da bedavaya halledilebilecek bir konudur.

3- Sekiz yıl bir etkinlik için fena bir yaş değil. 7.4 km. de yüzmek için az bir mesafe değil. Bu mesafeyi yüzmek için start alan herkesin adı, sonuç listelerinde en azından birer anı olarak kalmalı. İşte bu yüzden ilk yarıştan bugüne kadar yapılan tüm yarışların sonuçlarını tek bir yerde toplamaya karar verdim. Artık üst menüdeki “Sonuç Arşivi” bölümünden tüm Meis-Kaş yarışlarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz! Umarım Kaş Şenliği’nin kendi web sitesi bir gün olur ve bu sonuç listeleri orada daima yer alır. Katılan tüm sporculara saygının temel göstergesidir sonuç arşivleri.

4-Kayıtlar son yıl olduğu gibi ücretli olarak devam etmeli. Ancak, bazı otel ve pansiyonlarla anlaşma yapılıp, o otellerde en az 3 gece konaklayanlara ücretsiz kayıt imkanı sunulabilir. Böylece hem otellerden ek bir gelir, hem de Şenliklerin son 3 gününde daha yoğun bir yerli/yabancı turist sağlanabilir.

Hepinize bu listelere bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim. Kimbilir, belki çevrenizden tanıdığınız birileri bu anlamlı yarışa katılmıştır da haberiniz bile yoktur. Ya da, bu sayede içinizde bir kıvılcım çakar ve kendinize yeni hedefler belirler, hayatınıza yeni bir renk daha katarsınız :)

Meis-Kaş Yüzme Sonuç Arşivi

Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>