Kuzey İstanbul Sürüşü -112.41 km, 04h02m, 27.9km/h pace

(1 Nisan 2012 Pazar günü antremanı)

Seksen tane köy ismindense bu daha özlü bir başlık oldu.

Evet, bu kez 31 süvariydik! Herkesin seviyesi, yaşı, antremanı farklı ama birarada başlamanın keyfine diyecek yok. Özgür, yoklama lütfen! :)

Dün geceden GoPro’yu monte etmek için depoya indim, iyi ki inmişim! Arka lastik durduğu yerde patlayıvermiş. Son 3 lastiğim de depoda patladı çok şanslıyım :) Biraz uykumdan çaldı ama bu iş, çünkü ilk taktığım iç lastiğin subabı kısaymış, bir türlü pompayı sabitleyip şişiremedim :P. Acemilik işte… 2. lastik değişiminde zamanın müsrifçe harcanması dışında bir problem olmadı. Yalnız, yeni bir pompa almalıyım. Ya ben güçten düştüm, ya da bu pompa istediğim basınca çıkmakta zorlanıyor. Bu sefer basınç göstergesi de olan bir model alacağım. Bu arada Decathlon’da karbon görünümlü ince yarış pompaları gördüm, kullanan varsa yorumlarını merak ediyorum. 39gr. filandı, suluğun altına bir adaptörle monte ediliyor, görsel olarak hoşuma gitti.

Starttan Önce

-Starttan Önce 1-

Starttan Önce 2

GoPro’nun montajı da rahat 40 dk. filan sürmüştür. Zor olduğundan değil, kafa dağıtıyoruz sonuçta, oyalandım biraz.

Tanya ve Luka Adana’da olduklarından bugün zaman sıkıntım yoktu, bayılana kadar sürebilecektim nihayet. Bu kez gaza gelmeyip enerjimi ekonomik kullanma süresi rekoru kırarak ilk atağımı 55. dk.’da yaptım. Hemen sonraki tırmanışta birlikte sürdüğüm 7’li gruptan mecburen kopmaya başladım. Bu kopma tahminen 27-28. km’de oldu. 30 ve 36.km’lerde hep onların 2-3dk. kadar gerilerinde tek başıma sürüyordum. O bölge açık alan olduğundan 600-800 m’ye kadar görüş mesafesi var. Grubun geçtiği bir noktayı kerteriz alıp ben o noktadan geçene kadar süre tutuyordum.

Arkamdan gelen de yoktu, onca insan nereye gitmiş olabilir? Hızlı gruba takılıp bu kadar arayı açmış olduğuma inanmak güç geliyordu…

38-39k gibi öndeki grubun mola verdiğini gördüm, süper! Onlar 4 dk., ben de 40 sn. kadar dinlenme fırsatı bulmuş oldum. O noktadan sonra dönüşe başladığımız 48.km’ye kadar hep grup sürdük. Dönüşte uzun bir tırmanışta dilim yere sarktı her zamanki gibi ve yine 2-3 dk. kadar geri kaldım. O tırmanıştan birkaç dk. kadar sonra yine mola verdiler. Bu sefer bir bakkalda su molası. Bu iki mola benim grupla uzun süre sürmemi sağlamış oldu.

Bugün Mustafa Doğan da gelmişti bizimle sürmeye. Çok efendi bir bisikletçi, öyle zırt pırt atağa filan kalkmıyor, pelotona çok güzel ayak uyduruyor. Evet şu anda ukalalık yaptığımın farkındayım, kıllı kol ve bacaklarını sergileyen full yazlık kıyafet üzerine aero kask takmış, buna rağmen her fırsatta birilerinin rüzgarına giren ve yine buna rağmen sürekli oflaya puflaya en geriden gelen bir adamın gerçek bisikletçiler hakkında yorum yapması biraz densizlik oluyor. Ama ne bileyim, sevdim yani Mustafa’yla sürmeyi ben…

Bir ara hızlı bir inişte öyle bir çukura girdim ki, iyi ki o sırada aerobara yatmış değildim. Kask kafamdan uçacaktı nerdeyse, gayet de iyi sıkarım mereti düşünün artık. Bu badireyi hasarsız atlatmış görünüyordum, bisikletin sağına soluna baktım hiçbir anormallik yok. Jant ve lastiklerime helal olsun valla, iyi dayandılar bu şiddetli darbeye.

-Parkur-

Dönüş yolunda 80.km gibi Oğuzlar sağdan bir çıkışa saptılar. Ben artık dönüşe odaklanmıştım o yüzden devam ettim. Uğur ve Leon da bana katıldılar. Bir sonraki yol bağlantısında bir baktık 8-9 kişilik bir grup bizim yola çıkıyorlar, tam da bizim oradan geçtiğimiz sırada! Özlem, Fatih, Mutlu ve ekibi meğerse bizden ayrılıp başka bir güzergahta pedallamış ve dönüşe başlamışlar. Demek ki ön gruptan ilk koptuğumda arkamda kimseleri göremememin sebebi buymuş.

Onlarla birlikte süreceğimize tam sevinmiştim ki, bunun için yeterli enerjimin olmadığını farkettim. Özellikle tırmanışlarda sürekli geride kalıyordum. Kısa süre sonra yine tek başıma kalmıştım. Böylece son 20 küsür km’yi tek başıma sürdüm.

Birazcık antreman yapabilsem hemen ayak uydurabileceğime eminim millete, haftada 6 saat antremanı oturttum mu tamamdır. Daha fazlasını beklemeyin benden şimdilik.

Yılın ilk 100k+ sürüşünü yapmış oldum böylelikle, cümlemize hayırlı olsun!

Yükseklik kazanımı: 1535 m.
Ortalama güç: 221 Watt
Ort. kadans: 70.59 rpm
Maks. Hız: 64.8 kph

Leave a Reply

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>